Finans Teknolojilerinin (Fintech) Geleceği

 

Çin’deki sokak satıcılarının artık mobil ödeme kabul ettiğini biliyor muydunuz? Economist dergisinin Hong Kong’da düzenlediği Finance Disrupted (Altüst Olan Finans) konferansının panel konuşmacılarından biri olan P2P (Peer to Peer) kredi platformu Yirendai’nin CEO’su dinleyicilere şunu söyledi: “Dışarı çıktığınızda yanınıza para ya da kredi kartı almanız gerekmeyen dünyadaki belki de tek ülke Çin.” Panelin moderatörlüğünü yapan Economist Uzakdoğu Ekonomisi Editörü Simon Rabinovitch, Çin sokaklarında mobil ödeme kabul eden QR koda sahip dilencilerin bile bulunduğunu ekleyerek Fang Yihan’ı destekledi.

 

Bu bilgi panelde kahkahalarla karşılansa da hayatın her alanında teknolojinin finans dünyasını temel bir biçimde etkilediğini ortaya koyması açısından önemli. Finans teknolojisi artık yalnızca yerleşik bankaların teknolojilerini geliştirmelerine yardımcı olmakla sınırlı kalmıyor. Yeni ve atik teknoloji startuplarının ilgi odağı finans hizmetleri olabilir ama Economist moderatörlerinin de sorduğu gibi, bu durum gerçekten de yerleşik finans hizmet sağlayıcılarını etkiliyor mu? Dünyanın finans mimarisinde ne gibi değişiklikler anlamına geliyor? İşte konferansın sekiz panelinden arda kalan birkaç satır başı:

veri-1.jpg

Yetersiz Hizmet Alan Kesimlere Hizmet Ulaştırabilmek

Bazı Fintech startuplarının kazandıkları büyük başarının sırrı, finansı herkes için ulaşılabilir hale getirmelerinde yatıyor. Örneğin Fang Yihan’ın P2P kredi ödünç verme hizmetleri, finansal olarak yetersiz hizmet alan kesimleri hedefliyor. Yirendai’nin hedef kitlesi, bankalardan teminatsız kredi kartı ya da tüketici kredisi alamayan kesim. “Bundan birkaç sene öncesine kadar kimse, telefonundan teminatsız olarak ellibin yuan ödünç para alabileceğini düşünemezdi ama Yirendai bunu gerçeğe dönüştürdü. Ve daha şimdiden altıyüzbin kişiye hizmet veriyoruz.” 

 

Çin Açık Ara Önde

Çin büyüyen tüketici pazarıyla, finanstaki liberalliğiyle ve hoşgörülü düzenlemeleriyle fintech faaliyetlerinin yuvası haline geldi. Mobil ödemelerin ve ödünç verme işlemlerinin hacmi trilyon yuanlarla ölçülürken çevrimiçi servet yönetimi de sıcak gündemlerden biri. Ama Economist’in sorduğu üzere, dünyanın geri kalanındaki gelişmelerle kıyaslandığında Çin fintech devriminin kazanan tarafı olacak mı? Panelistlerden, Neo Financial CEO’su Linda Wong’a göre, Çin sırf pazarının hacminden dolayı ve bu pazardaki ilham verici yeni modeller sayesinde kazanan taraf oldu bile. Ancak Wong yine de Çin’deki fintech iş modellerinin henüz diğer ülkelere doğrudan uyarlanabilir olmadığını kabul ediyor.

 

Düzenleyiciler Dengeye Kavuşuyor

Her ne kadar fintech firmaları Uzakdoğu’nun rahat düzenlemeleri sayesinde mantar gibi türediyse de bu iyimser pencerenin kapanmaya başladığı görülüyor. Bu demek değil ki büyümeye alan kalmayacak. İngiliz Hazine kurumunun (HM Treasury) fintech elçisi Eileen Burbidge ülkesindeki düzenleyicilerin artık daha teşvik edici olmaya çalıştıklarını söylüyor. Hatta Hong Kong ve İngiltere “Fintech Köprüleri” isimli bir vasıta yoluyla, düzenlemeler konusunda işbirliğine giderek İngiltere’deki Küçük ila Orta Ölçekli Girişimlerin Hong Kong’a, Hong Kong’dakilerin de İngiltere’ye hizmet vermesine yardımcı olmaya başlamış. İşbirliği şüphesiz ki sektördeki sınırların açılmasında ana unsur, fakat iş düzenlemeye geldiğinde, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu Risk ve Strateji Bölümü Başkanı Benedicte Nolens şeytanın ayrıntıda gizli olduğunu anımsatıyor: “Pek çok çeşit ‘Fintech’ uygulaması var ve her ülkenin ekosistemi tamamen farklı. Dolayısıyla da bazı netameli konular için verimli bir ortam teşkil ediyor.”

 

Finansal Gelecek Nasıl Olacak?

Yakın gelecekte, Yapay Zekâ finans dünyasında gündemi işgal edecek. “Fintech’in heyecan verici olduğunu, fazla abartıldığını düşünüyoruz ama bana kalırsa bu durum Yapay Zekâ için daha da geçerli,” diyor Ernst and Young Fintech Uzmanı James Lloyd. UBS’ten Kathryn Shih ise bankasının şimdiden danışma sürecini desteklemek üzere Yapay Zekâ kullanmaya başladığını belirtiyor.

 
veriDavid Ogilvy