Tasarımda Güzelliğin Değeri

 

Ogilvy, Design Indaba 2017 Festivalinin resmi medya ortağıdır.

 

“Görsel veri” terimi çoğu kişinin aklına, istatistik ve planlama âlemine ait kişilerüstü çubuk grafik ve dilim grafik görüntülerini getirir. Ama bilgi tasarımcısı Giorgia Lupi için veri, insanların kendi yaşamlarını gözlemlemesine ve yaşamlarının başkaları tarafından anlaşılıp incelenmesine yarayan bir filtre. Lupi, Design Indaba 2017 Festivali kapsamında müzisyen Kaki King’le yaptığı daha önce benzeri görülmemiş bir işbirliği yoluyla kendi analog kavramının sınırlarını zorladı. Bu alışılmadık ikili şu sorunun yanıtını bulmak üzere yola çıktılar: Veriyi gerçekten hissedebilir miyiz?

 

Giorgia Lupi New York’ta yaşayan bir tasarımcı. Stefanie Posavec ise Londra’da yaşayan bir Amerikalı. Bu iki kadın, bir yıl boyunca sürdürdükleri Dear Data (Sevgili Veri) isimli yazışmalarıyla tanınıyorlar. Bu proje çerçevesinde, Atlantik Okyanusu’nun iki kıyısından birbirlerine kendi yaptıkları kartpostalları göndermişler ve bu kartpostallar yoluyla günlük davranışlarının ayrıntılarını ortaya koymayı hedeflemişler.

veri-16.jpg

Çizgiler, sarmallar, renkler, bloklar ve diğer görseller, Lupi ve Posavec’in gün içinde kaç kez bir şeylerden şikâyet ettiklerinden tutun da kaç kez bir kapıdan çıktıklarına kadar her türlü ayrıntıyı gösteriyor. Proje her iki şahıs hakkında da girift kalıplar çıkararak, Veri Hümanizması denilen ve kişinin öznel merceğinden verinin sunulduğu bir kavrama yönelik birer otoportre ortaya koyuyor.

 

 

Vurmalı gitarist ve besteci Kaki King ise tamamen başka bir tarz üzerinden dinleyicilerini görsel ve işitsel bir yolculuğa çıkarıyor. “Boyun, Bedene Bir Köprüdür” isimli multimedya performansında, sanatçının hem gitarına hem de arkasındaki duvara görüntüler yansıtılıyor. Bu alışılmadık ikiliyle, uğraşlarının dinamiğini değiştirmek üzere konfor alanlarından çıkmanın faydası üzerine konuştuk. Kaki için, izdüşüm gönderimi tekniğini kullanarak müzik performanslarını genişletmek yolunda attığı adım, veri görselleştirme dünyasını keşfetmesini sağlamış.

 

“Acemice, sabırla bu dünyada yolumu bulmaya çalışıyorum çünkü asıl işim gitar çalmak. Benim için görsellik çok yeni birşey, daha önce üzerinde hiç çalışmadığım bir şey,” diye durumunu açıklıyor King. “Ama Giorgia gibi birinin yanımda olup yaptığım işi görülebilen bir hale dönüştürmesi gerçekten muhteşem. Bunu yapma şekli inanılmaz.”

 

Lupi ekliyor; “Bir başka insanı yalnızca veri yoluyla tanımak mümkün mü onu görmek istedik. Sevgili Veri sayesinde insan ölçekli verilerin veya küçük ölçekli verilerin, insanların verinin ne olduğunu anlamasına nasıl yardımcı olabileceğini gördüm. Pek çok insanın verilerle denemeler yaptığını öğrendik, hatta öğretmenler bile öğrencilere verilerin değerini göstermek için Sevgili Veri formatını kullanıyorlar. Bu proje, veriyi gerçekten de daha yaklaşılabilir kıldı.”

 
veriDavid Ogilvy